Bizi takip edin
|
EN

Kariyer Yönlendirme Merkezi

Staj İle İgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herkes iyi bir şirkette stajyer olarak kabul edilmenin peşinde özgeçmiş yazıyor, mülakatlara gidiyor. Peki, ama neden? Tatil yapıp dinlenmek yerine neden staj yapmalı? Staj yapmak bu kadar önemli mi?

Staj, iş dünyasını yakından görme, tanıma ve nasıl bir çalışma ortamı ve işten hoşlandığını anlama, nasıl bir performans sergileyebileceğini görme açısından önemli bir fırsattır. Aynı zamanda staj, tam zamanlı bir iş bulmak için bir sıçrama tahtası da olabilir. Stajyer olarak başladığınız işte başarılı olduğunuz takdirde şirket sizi tam zamanlı olarak işe almak isteyebilir. Ayrıca, staj yaparak edindiğiniz deneyim size rekabetçi iş piyasasında üstünlük sağlayacaktır

- Staj sürecinizi kendinizi geliştirmek ve göstermek için önemli bir fırsat olarak görün ve işi ciddiye alın, istekli olduğunuzu gösterin.

- Staj yapmak istediğiniz alanı dikkatle seçin. Neye ilginiz var, hangi alanda güçlüsünüz, hangi alanda ilerlemek istiyorsunuz önce buna karar verinEğer imkanınız varsa farklı birimlerde staj yaparak kendi yeteneklerinizi daha net keşfedebilirsiniz.

- Hitap şeklinizi dikkat edin. Şefinize, yöneticilerinize aksi istenmediği takdirde “Bay” ya da “Hanım” olarak hitap edin.

- Her zaman size verilen işlerden daha fazlasını öğrenmeye çalışın; sektör hakkında bilgi edinin, şirkette işlerin nasıl yapıldığı, farklı bölümlerdeki işler, kurum kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışın.

- İnsanlar size öğrenci gözüyle, nasıl olsa birkaç hafta sonra gidecek gözüyle bakacaktır; siz elinizden geldiğince onlara orada potansiyelinizin olduğunu hissettirin.

- Elinizden geldiğince gözlem yapın. İnsanlar telefonda nasıl konuşuyor, birbirleriyle nasıl iletişim kuruyorlar dikkatlice gözlemleyin.

- Staj yaptığınız şirkette kariyerinizde gitmek istediğiniz roldeki kişilerle konuşup bilgi alın, onların deneyim ve tecrübelerinden yararlanın.

- Staj sırasında profesyonel ağınıza yeni kişiler eklemeyi unutmayın ve sizi tam zamanlı bir işe alma konumunda olacak kişilerle irtibatta olun.

- Şirkette kalmak istediğinizi, yapabileceklerinizi yöneticilerinize ve İK personeline hissettirmeye çalışın.

- Öğrencilik döneminizde “Kariyer Günleri” gibi aktiviteleri kaçırmamaya çalışın. Bu tip aktivitelerde hem şirketleri yakından tanıma hem de yapmak istediklerinizi biraz daha netleştirme şansı elde etmiş olursunuz.

- Stajınız bitse bile şirkettekilerle iletişiminizi koparmayın

- Staj başvurularınızı yapmak için en son anı beklemeyin. Özellikle talebin yüksek olduğu firmalar (Savunma Sanayi örneğin) yaz dönemi staj kabullerini Ocak – Şubat gibi gerçekleştirmekteler.

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.